Registered teams 2018

Registration for Tchoukball Geneva Indoors 2018

For any questions regarding registration, please contact Erika Mesmer. She will also be able to respond to all questions related to all other tournaments: participation, accommodation, travel to Geneva, tourisme and leasure in Switzerland,…

Paiement details

Association Genevoise de Tchoukball; Geneva Indoors; 1219 ChĂątelaine; Switzerland
IBAN: CH06 0900 0000 1727 8109 4; Account number: 17-278109-4; BIC: POFICHBEXXX
Address of the bank: PostFinance SA; Mingerstrasse 20; 3030 Bern, Switzerland

School tournaments - Information document (FR)

 

Promo video Nations Cup 2018

Official programm 2018 (FR)

State of registration

Registration is only complete and finalised after paiment of the registration fee and once the name of the team is listed in the table of the appropriate tournament below, with the status “Registration completed”. If the name of your team is not listed or if you have any question please get in touch with Erika Mesmer.

Nations cup MEN - 13-15 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Switzerland Samantha Urbina Registration complete
2 France Simon Lethier Registration complete
3 Taiwan 1 Shen Szu FANG Registration complete
4 Tunisie Nooman EL Gabsi Registration complete
5 United Kingdom Andrew Cummins Registration complete
6 Italy A Fabrizio Caprani & Giorgio Zinetti Registration complete
7 Italy B Fabrizio Caprani & Giorgio Zinetti Registration complete
8 Taiwan 2 Shen Szu FANG Registration complete

Nations cup WOMEN - 13-15 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Switzerland Jonas Gachet Registration complete
2 France Sylvain Flizot Registration complete
3 Mixed Europe Lara Diederich Registration complete
4 Italy Andrea Bonfieni & Alessandro Arienti Registration complete
5 Taiwan Shen Szu FANG Registration complete

Nations cup U18 BOYS - 13-15 December 2018

Champions cup - 16 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Tchouk’Lions (FR) Ludovic Paris Registration complete
2 VdR Flyers (CH) Thibaut Collioud Registration complete
3 Geneva Flames (CH) Michel Rabotot Registration complete
4 CH&IT (ITCH) Paolo Dolzani Registration complete
5 Geneva Black Mambas (CH) Steven Hirt Registration complete
6 UK Men (UK) Andrew Cummins Registration complete
7 Geneva Dragons (CH) Yanis Bruhin Registration complete
8 Scott Sterling (Int) Alonso Ormeno Registration complete
9 Geneva Keys (CH) Florian Menoud Registration complete
10 Lausanne (CH) David Sandoz Registration complete
11 Bob’s pancakes (IT) Mirco Cacucci Registration complete
12 Phoenix fire (FR) Amandine Gerlier Registration complete
13 Meyrin Wildcat (CH) Samantha Urbina Registration complete
14 Suca (IT) Andrea Bonora Registration complete
15 Nyon Lakers (CH) Jérémie Esteves Registration complete
16 Les comptois (FR) Simon Lethier Registration complete
17 Les Faucons (FR) JĂ©rĂŽme Vaucher Registration complete
18 iTchoukItAll (IT) Gabriele Gadda Registration complete
19 Pulcine (IT) Carola De Nardi Registration complete
20 Tunisie (TN) Nooman El Gabsi Registration complete

OPEN tournament MEN/MIXTE - 15 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Dxt.Ambulantes (ES) Kike Lowy Gallego Registration complete
2 Houriet (TN) Samira Chérif Kafia Registration complete
3 Delémont (CH) Nicolas Mangold Registration complete
4 Bob’s pancakes (IT) Mirco Cacucci Registration complete
5 Sion (CH) Linda Beytrison Registration complete
6 RévéLyon (FR) Romain Sherwin Registration complete
7 TB Leganés (ES) Fåtima Martin Registration complete
8 Tunisie (TN) Nooman El Gabsi Registration complete
9 TB La Roca (ES) FĂĄtima Martin Registration complete
10 Phoenix (FR) CĂ©dric Gibert Registration complete
11 Les Taupes (CH) Mireille Conrad Registration complete
12 Nyon Lakers (CH) Jérémie Esteves Registration complete
13 V. Turtles1 (CH) Laurent Ludi Registration complete
14 V. Turtles2 (CH) Laurent Ludi Registration complete
15 La famille (CH) David Monteiro Registration complete
16 Les comtois (FR) Manu Lethier Registration complete
17 Carouge (CH) Bastien Anderes Registration complete
18 Hepia (CH) Romain Prod’hom Registration complete
19 PG All Star (CH) CĂ©dric Dousse Registration complete
20 Marignier (FR) CĂ©dric Vuagnat Registration complete
21 Chaux-de-Fonds (CH) Fabien Wildi Registration complete
22 AS Thonon (FR) Andrew Rebourg Registration complete

OPEN tournament WOMEN - 15 December 2018

Number Team Team leader State of registration

OPEN tournament SENIOR - 15 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 SĂ©niors GenĂšve (CH) Erika Mesmer Registration complete
2 SĂ©niors Fribourg (CH) Marlyse Bangerter Registration complete
3 Equipe Brandt (CH) Erika Mesmer Registration complete

Junior U18 - 9 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Geneva Black (CH) UnaĂŻ Correa Registration complete
2 Geneva Mambas (CH) Steven Hirt Registration complete
3 ASC Weimar (DE) Stefan Anhalt Registration complete
4 Vernier (CH) Adonis Tesfamariam Registration complete
5 Pont de Vaux (FR) Stéphane Laboureau Registration complete
6 Tunisie (TN) Nooman El Gabsi Registration complete
7 Phoenix (FR) CĂ©dric Vuagnat Registration complete
8 Meyrin (CH) Samantha Urbina Registration complete

Junior U15 - 9 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Geneva C (CH) Malika Egger Registration complete
2 Geneva A (CH) Ulysse Sanchez Registration complete
3 Chancy (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete
4 Geneva B (CH) Yanis Bruhin Registration complete
5 Sion (CH) Adrien Hatt Registration complete
6 Les Faucons (FR) Stéphane Laboureau Registration complete
7 Vernier (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete
8 AĂŻre (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete
9 Eaux-Vives (CH) Ulysse Sanchez Registration complete
10 Piranyon (CH) Alexandra Castro Araujo Registration complete
11 Delémont (CH) Claude-Alain Baume Registration complete

Junior U12 - 8 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Chancy Dark (CH) Célia Paréjas Registration complete
2 Chancy Wolves (CH) Célia Paréjas Registration complete
3 Trembley (CH) Jean-François Rabotot Registration complete
4 Franchises (CH) Max Generowicz Registration complete
5 Hugo (CH) Ulysse Sanchez Registration complete
6 Europe (CH) CĂ©dric Dousse Registration complete
7 Vollandes (CH) Erika Mesmer Registration complete
8 Micheli (CH) Ulysse Sanchez Registration complete
9 Otwock (PL) PaweƂ ƁyĆŒwa Registration complete
19 Sion (CH) Linda Beytrison Registration complete
11 Young Phoenix (FR) CĂ©dric Vuagnat Registration complete
12 Pont de Vaux (FR) Laurent Bellenguez Registration complete
13 Vernier (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete
14 AĂŻre (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete
15 Piranyon (CH) Reanne Maspero Registration complete
16 Faucons (FR) Laurent Bellenguez Registration compelte
17 Marnaz (FR) CĂ©dric Vuagnat Registration compelte
18 Senger (CH) Ulysse Sanchez Registration complete
19 Carouge (CH) Maxime Fasler (CH Registration complete
20 Chancy (CH) Célia Paréjas Registration complete

Junior U10 - 8 December 2018

Number Team Team leader State of registration
1 Chancy (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete
2 Micheli (CH) Ulysse Sanchez Registration complete
3 Trembley (CH) Jean-François Rabotot Registration complete
4 Franchises 1 (CH) Justine Muller Registration complete
5 Liotard (CH) Justine Muller Registration complete
6 Faucons (FR) Laurent Bellenguez Registration complete
7 Trembley-AĂŻre (CH) Raquel Pedro Registration complete
8 Cayla (CH) CĂ©dric Dousse Registration complete
9 Vollandes (CH) Erika Mesmer Registration complete
10 Franchieses 2 (CH) Justine Muller Registration complete

School tournament 6P - 12 December 2018

Number Team Ecole Team leader State of registration
1 Les Batcats BelvédÚre Anne Boichat Registration complete
2 Les Babouins BelvédÚre Anne Boichat Registration complete
3 Girlpower Gradelle Anne Boichat Registration complete
4 Les Kings Gradelle Anne Boichat Registration complete
5 Conches 6P 1 Conches Swann Oberson Registration complete
6 Conches 6P 2 Conches Swann Oberson Registration complete
7 Les lions En Sauvy CĂ©line Meyer Corminboeuf Registration complete
8 Les guépards En Sauvy Céline Meyer Corminboeuf Registration complete
9 Lutins d’en Sauvy En Sauvy ValĂ©rie Follonier Registration complete
10 Ptits Monstres En Sauvy Valérie Follonier Registration complete
11 ChĂȘne-Bougeries 6P 1 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
12 ChĂȘne-Bougeries 6P 2 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
13 Les Bras cassés En Sauvy Emilie Carrillo-Droux

Eric Chaplain

Registration complete
14 Fracasseurs En Sauvy Emilie Carrillo-Droux

Eric Chaplain

Registration complete
15 Saint Jean 1 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
16 Saint Jean 2 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
17 Saint Jean 3 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
18 Saint Jean 4 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
19 Seujet 1 Seujet Adel Naoun Registration complete
20 Team concombre Seujet Adel Naoun Registration complete
21 Terreurs de Cressy Cressy Damien Luisier Registration complete
22 Eclaires de Cressy Cressy Damien Luisier Registration complete
23 Imbattables de Cressy Cressy Damien Luisier Registration complete

School tournament 7P - 12 December 2018

Number Team Ecole Team leader State of registration
1 Aïre 1 Aïre Christina Gilliéron Registration complete
2 Balexert 1 Balexert Laurent Clément Registration complete
3 Balexert 2 Balexert Laurent Clément Registration complete
4 Team Championne BelvédÚre Anne Boichat Registration complete
5 La team 7P Contamines Valentina Sabatino Registration complete
6 Conches 7P 1 Conches Swann Oberson Registration complete
7 Conches 7P 2 Conches Swann Oberson Registration complete
8 ChĂȘne-Bougeries 7P 1 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
9 ChĂȘne-Bougeries 7P 2 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
10 TC Onex-Parc Onex-Parc Pascal Fritz Registration complete
11 Tourbillon rouge Onex-Parc Pascal Fritz Registration complete
12 Diables rouge Onex-Parc Pascal Fritz Registration complete
13 Condors Contamines Raphaël Ostermann Registration complete
14 Calzoni Contamines Raphaël Ostermann Registration complete
15 Saint Jean 1 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
16 Saint Jean 2 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
17 Saint Jean 3 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
18 Nations 1 Ecolint – Campus des Nations Kevin Obyrne Registration complete
19 Nations 2 Ecolint – Campus des Nations Kevin Obyrne Registration complete
20 Les Aigles Franchise Pascal Petignat Registration complete
21 Les VIP Franchise Pascal Petignat Registration complete
22 Les Tigres Franchise Pascal Petignat Registration complete
23 Les Lions Franchise Pascal Petignat Registration complete

School tournament 8P - 12 December 2018

Number Team Ecole Team leader State of registration
1 Aïre 2 Aïre Christina Gilliéron Registration complete
2 Aïre 3 Aïre Christina Gilliéron Registration complete
3 Darkwolves Chancy Suzanne Kokrda Registration complete
4 Whitewolves Chancy Suzanne Kokrda Registration complete
5 Cartoucheurs BelvédÚre Anne Boichat Registration complete
6 Truites fumées Gradelle Anne Boichat Registration complete
7 Conches 8P 1 Conches Swann Oberson Registration complete
8 Conches 8P 2 Conches Swann Oberson Registration complete
9 ChĂȘne-Bougeries 8P 1 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
10 ChĂȘne-Bougeries 8P 2 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
11 ChĂȘne-Bougeries 8P 3 ChĂȘne-Bougeries Swann Oberson Registration complete
12 Aigles du 12-13 Onex-Parc Mathilde Menotti Registration complete
13 Athenaz 1 Athenaz Frédéric Ferreira Registration complete
14 Girls power Athenaz Magali Jacolino Registration complete
15 Les 1285 Athenaz Magali Jacolino Registration complete
16 Mafia d’Athenaz Athenaz Magali Jacolino Registration complete
17 Tchoukballpower Athenaz Frédéric Ferreira Registration complete
18 CamĂ©lĂ©ons d’Onex Onex-Parc Mathilde Menotti Registration complete
19 Onex 12-13 Onex-Parc Mathilde Menotti Registration complete
20 Saint Jean 1 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
21 Saint Jean 2 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
22 Saint Jean 3 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
23 Saint Jean 4 Saint Jean Adel Naoun Registration complete
24 Winners du 1213 Onex-Parc Camille Corbin Registration complete
25 Team fair-play Onex-Parc Camille Corbin Registration complete
26 Les Licornes Onex-Parc Camille Corbin Registration complete
27 Tivoli 1 Tivoli Vincent Duding Registration complete
28 Tivoli 2 Tivoli Vincent Duding Registration complete
29 Les Romanciers Cérésole Julien Conterio Registration complete
30 Chevaliers Noirs Cérésole Julien Conterio Registration complete
31 Les LoL Cérésole Julien Conterio Registration complete
32 Légendaires Cérésole Julien Conterio Registration complete
33 Seujet 1 Seujet Adel Naoun Registration complete
34 Seujet 2 Seujet Adel Naoun Registration complete

School tournament Cycles - 5 December 2018

Number Team Ecole Team leader State of registration
1 Cayla 1 Cayla Samuel Durig Registration complete
2 Cayla 2 Cayla Samuel Durig Registration complete
3 Renard 935 Renard Hugo Buschbeck Registration complete
4 Wakanda Renard Yassine El Gabsi Registration complete
5 Bonsoir-Coudrier Lou Bornand Registration complete
6 Licorne Magique Les Grandes Communes Kenza Zoukit Registration complete
7 1203 Anissa Aliabukar Registration complete
8 Ecole Allemande Ecole Allemande Lars Fattinger Registration complete

School tournament CollĂšges - 5 December 2018

Number Team Ecole Team leader State of registration
1 Voltaire Zou Voltaire Adonis Tesfamariam Registration complete
2 Les Keeps Jean-Piaget Syméon Newell Registration complete