Registrations 2017

Registration for Tchoukball Geneva Indoors 2017

Registration Forms

  • Champions Cup – REGISTRATION CLOSED
  • Open Tournament – REGISTRATION CLOSE
  • Junior Tournament – REGISTRATION CLOSED
  • School Tournament – REGISTRATION CLOSED

    Any questions about your participation and registration for the Nations Cup, please contact erika.mesmer@tchoukball.ch.

Paiement details:
Association Genevoise de Tchoukball; Geneva Indoors; 1219 Châtelaine; Switzerland
IBAN: CH06 0900 0000 1727 8109 4; Account number: 17-278109-4; BIC: POFICHBEXXX
Address of the bank: PostFinance SA; Mingerstrasse 20; 3030 Bern, Switzerland

 

STATE OF REGISTRATIONS

Nations cup MEN - 14-16 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Czech Republic Stepan Vele Registration complete – payment received
2 Austria Stefan Schuster Registration complete – payment received
3 Switzerland Loïc Herinckx Registration complete – payment received
4 Italy A Fabrizio Caprani & Giorgio Zinetti Registration complete – payment received
5 Italy B Fabrizio Caprani & Giorgio Zinetti Registration complete – payment received
6 Taiwan – Taoyuan George Registration complete – payment received
7 France Pierre Lacheny Registration complete – payment received
8 UK A Andrew Cummins Registration complete – payment received
9 UK B Andrew Cummins Registration complete – payment received
10 Germany Frederik Berbecker Registration complete – payment received

Nations cup WOMEN - 14-16 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Czech Republic Stepan Vele Registration complete – payment received
2 Switzerland Loïc Herinckx Registration complete – payment received
3 Italy A Stefano Barabani & Davide Rebosio Registration complete – payment received
4 Italy B Stefano Barabani & Davide Rebosio Registration complete – payment received
5 Italy U21 Alessandro Arienti & Michela Corbella Registration complete – payment received
6 UK Janine Lesiak Registration complete – payment received

Nations cup U18 BOYS - 14-16 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Switzerland U18 Loïc Herinckx Registration complete – payment received
2 Italy U18 A Elio Kovi & Davide Fabbri Registration complete – payment received
3 Italy U18 B Elio Kovi & Davide Fabbri Registration complete – payment received
4 Germany U18 Frederik Berbecker Registration complete – payment received

Champions cup - 17 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Limeta Lomnice (CZ) Dominik Simunek Registration complete – payment received
2 Geneva Dragons (CH) Alonso Ormeño Registration complete – payment received
3 Pendules Morges (CH) Clément Gremion Registration complete – payment received
4 Meyrin Panthers (CH) Samantha Urbina Registration complete – payment received
5 Meyrin Wildcats (CH) Samantha Urbina Registration complete – payment received
6 Drim Tim (IT) Andrea Bonora Registration complete – payment received
7 Geneva Flames (CH) Célia Parejas Registration complete – payment received
8 Paris Mix (FR) Pierre Lacheny Registration complete – payment received
9 Geneva Keys (CH) Robin Pétermann Registration complete – payment received
10 Nyon Lakers (CH) Jérémie Esteves Registration complete – payment received
11 UK Lions (UK) Andrew Cummins Registration complete – payment received
12 UK Bulldogs (UK) Andrew Cummins Registration complete – payment received
13 Dragonzos (CH) Unai Correa Registration complete – payment received
14 Marignier Phoenix (FR) Amandine Gerlier Registration complete – payment received
15 Super Powers (IT) Federica Molteni Registration complete – payment received
16 Apostoli (IT) Marco Pulcini Registration complete – payment received
17 SBAM (IT) Elio Kovi Registration complete – payment received
18 Albatroz (IT) Stefano Bertelli Registration complete – payment received
19 Ayo Boid (IT) Arveda Mattia Registration complete – payment received
20 Jingle Bels (IT) Andrea Volanté Registration complete – payment received
21 UK Ladies (UK) Janine Lesiak Registration complete – payment received
22 Tus Ferronneve Porro (IT) Paolo Dolzani Registration complete – payment received
23 Team Eno (IT) Alice Scaglioso Registration complete – payment received
24 Delémont Blizzard (CH) Nicolas Mangold Registration complete – payment received
25 Tchoukball Club Comtois (FR) Simon Lethier Registration complete – payment received
26 Iron Wallers (IT) Simone Spagli Registration complete – payment received
27 Val-De-Ruz Flyers (CH) Matteo Mercan Registration complete – payment received
28 Lausanne Olympic (CH) Romain Schmocker Registration complete – payment received

OPEN tournament MEN/MIXTE - 16 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 AS Thonon (FR) Nicolas Girardin Registration complete – payment received
2 Marignier Phoenix (FR) Steven Helba Registration complete – payment received
3 Phoenix on fire (FR) Amandine Gerlier Registration complete – payment received
4 Monhomnoirérouj (CH) Vanessa Noirjean Registration complete – payment received
5 Tchoukboleros (ES) Mario Folgado Registration complete – payment received
6 Tchoukball Leganes (ES) Mario Folgado Registration complete – payment received
7 Pont-de-Vaux Faucons 1 (FR) Philippe Dupaquier Confirmed – payment to be received
8 Pont-de-Vaux Faucons 2 (FR) Philippe Dupaquier Confirmed – payment to be received
9 Vernier Turtles (CH) Laurent Ludi Registration complete – payment received
10 Psouci Praha (CZ) Jakub Horcicka Registration complete – payment received
11 Sion (CH) Linda Beytrison Registration complete – payment received
12 FDM Italy Docet (IT) Filippo Burresi Registration complete – payment received
13 GSTC (CH) Alexandre Serigado Registration complete – payment received
14 TB Comtois (FR) Manu Lethier Confirmed – payment to be received
15 16 caractères max (CH) Dorian Giller Registration complete – payment received
16 C-Novis (CH) Bastien Anderes Confirmed – payment to be received
17 Carouge (CH) Léandre Kohler Confirmed – payment to be received
18 Les Pendules (CH) Hervé Bolliger Registration complete – payment received
19 BananaTchouk (CH) Robin Pétermann Registration complete – payment received
20 reLYONme (FR) Romain Sherwin Registration complete – payment received
21 Neuchâtel (CH) Christopher Klahn Confirmed – payment to be received
22 La Tchaux (CH) Antonioli Nanghita / Fabien Wildi Registration complete – payment received
23 Hepia SPT (CH) Romain Prod’hom Confirmed – payment to be received
24 Tunisie (TU) El Gabsi Nooman Confirmed – payment to be received
25 Taïwan Open (INT) Erika Mesmer Registration complete

OPEN tournament WOMEN - 16 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Sion fille (CH) Linda Beytrison Registration complete – payment received
2 TestOne (FR) Steve Renaux Registration complete – payment received

OPEN tournament SENIOR - 16 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1

Junior U18 - 10 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 ASC Weimar (DE) Fredy Hintze Registration complete
2 Pont de Vaux (FR) Stéphane Laboureau Registration complete
3 Genève 1 (CH) Unai Correa Registration complete – payment received
4 Meyrin (CH) Samantha Urbina Registration complete – payment received
5 Genève 2 (CH) Steven Hirt Confirmed – payment to be received

Junior U15 - 10 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 ASC Weimar (DE) Adele Anhalt Registration complete
2 Pont de Vaux (FR) Stéphane Laboureau Registration complete
3 Geneva Big (CH) Michael Rabotot Registration complete – payment received
4 Geneva Up (CH) David Go Registration complete – payment received
5 Roches (CH) Ulysse Sanchez Registration complete – payment received
6 Phoenix (FR) Cedric Vuagnat Registration complete – payment received
7 Delémont (CH) Claude-Alain Baume Registration complete – payment received
8 Sion (CH) Adrien Hatt Registration complete – payment received
9 Piranyon (CH) Réanne Maspero Registration complete – payment received
10 Meyrin (CH) Samantha Urbina Confirmed – payment to be received
11 La Chaux-de-Fonds (CH) Axelle Cuche Confirmed – payment to be received
12 Genève-Chancy (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete – payment received

13 Carouge (CH) William Fink Confirmed – payment to be received
14 Vernier (CH) Kevin Dousse Confirmed – payment to be received

Junior U12 - 9 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Chancy 1 (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete – payment received
2 Europe A (CH) Cédric Dousse Registration complete – payment received
3 Franchises A (CH) Justine Muller Registration complete – payment received
4 Chancy 2 (CH) Jean-Loup Remolif Registration complete – payment received
5 Micheli (CH) Deyan Alojevic Registration complete – payment received
6 Trembley 1 (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received
7 Vol-Liotard(CH) Erika Mesmer Registration complete – payment received
8 Phoenix (FR) Cedric Vuagnat Registration complete – payment received
9 Les Faucons (FR) Laurent Bellenguez Registration complete
10 Pont-de-Vaux (FR) Laurent Bellenguez Registration complete
11 Piranyon 1 (CH) Réanne Maspero Registration complete – payment received
12 Piranyon 2 (CH) Réanne Maspero Registration complete – payment received
13 Franchises B (CH) Justine Muller Registration complete – payment received

14 Franchises C (CH) Justine Muller Registration complete – payment received

15 Carouge (CH) Guillaume Charpentier Confirmed – payment to be received
16 Vernier 1 (CH) Kevin Dousse Confirmed – payment to be received
17 Vernier 2 (CH) Kevin Dousse Confirmed – payment to be received
18 Trembley 2 (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received
19 Europe B (CH) Cédric Dousse Registration complete – payment received
20 Hugo Senger (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received

Junior U10 - 9 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Europe (CH) Raquel Pedro Registration complete – payment received
2 Franchises 1 (CH) Justine Muller Registration complete – payment received
3 Hugo de Senger (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received
4 Trembley (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received
5 Vollandes (CH) Erika Mesmer Registration complete – payment received
6 Franchises 2 (CH) Justine Muller Registration complete – payment received
7 Micheli (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received
8 Aïre-Micheli (CH) Kevin Dousse Registration complete – payment received
9 Carouge (CH) Guillaume Charpentier Registration complete – payment received

School tournament 6P - 6 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Oh, trop Tchouk! Luisier Damien / Benabredabou Riade Confirmé
2 Saint Jean 1 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
3 Saint Jean 2 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
4 Saint Jean 3 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
5 Les Jedis du Belvédère Anne Boichat Confirmé
6 Pikatchouk Luisier Damien / Benabredabou Riade Confirmé

School tournament 7P - 6 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Saint Jean 1 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
2 Saint Jean 2 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
3 Black Watch Anne Boichat Confirmé
4 Black Ball Anne Boichat Confirmé
5 Les Brûleurs de Tchouk Anne Boichat Confirmé
6 Team Claire Claire Sumi Confirmé
7 Les Loverkillers Malika Michel Confirmé
8 Les p’tits biscuits de feu Malika Michel Confirmé
9 Les légendes Rachel Guillen Confirmé
10 Les Girls Rachel Guillen Confirmé
11 Les sushis Rachel Guillen Confirmé
12 Franchises I Pascal Petignat Confirmé
13 Franchises Pascal Petignat Confirmé
14 Saint Jean 3 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé

School tournament 8P - 13 December 2017

Number Team Team leader State of registration
1 Cressioles 1 Christine Dové & Manon Guisolan Confirmé
2 Cressioles 2 Christine Dové & Manon Guisolan Confirmé
3 Conta-Kids 1 Raphaël Ostermann Confirmé
4 Conta-Kids 2 Raphaël Ostermann Confirmé
5 Conta-Kids 3 Raphaël Ostermann Confirmé
6 Tchouk 1212 Elodie Viret Confirmé
7 Palettes girls Elodie Viret Confirmé
8 #Palettes Tanja Halter Confirmé
9 Team Fire Tanja Halter Confirmé
10 The Palettes Warriors Sophie Chamay Confirmé
11 Blanche neige et les 7 nains Sophie Chamay Confirmé
12 Les Tacos Lou Guenat Confirmé
13 The beach Aline Golaz / Claire van Leemput Confirmé
14 Hadodow Aline Golaz / Claire van Leemput Confirmé
15 The shield Aline Golaz / Claire van Leemput Confirmé
16 Team Palettes Lou Guenat Confirmé
17 Saint Jean 1 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
18 Saint Jean 2 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
19 Saint Jean 3 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
20 Seujey 1 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
21 Les Gollums Anne Boichat Confirmé
22 Les Matadores Anne Boichat Confirmé
23 La Iron Team Filipe Ferreira Pedrosa Confirmé
24 Seujey 2 Adel Naoum / Jean Loup Remolif Confirmé
25 The Magic Fingers Christian Meier Confirmé